Огляд та властивості сталі AISI 430: характеристики, застосування та обробка

1. Вступ

Важливість: є одним з найбільш поширених видів феритної нержавіючої сталі, яка має хороші корозійно-стійкі властивості та високу механічну міцність.

Сфери застосування: нержавіюча сталь AISI 430 активно використовується в різних галузях, таких як автомобілебудування, будівництво, виробництво побутової техніки та харчова промисловість.

2. Властивості сталі AISI 430

Елемент Відсотковий вміст
Хром (Cr) 16-18%
Вуглець (C) ≤ 0,12%
Кремній (Si) ≤ 1%
Марганець (Mn) ≤ 1%
Фосфор (P) ≤ 0,04%
Сірка (S) ≤ 0,03%
Нікель (Ni) ≤ 0,75%
Молібден (Mo) ≤ 0,3%
Азот (N) ≤ 0,03%

Параметр Значення
Густина 7,7 г/см³
Твердість за Роквеллом (HRC) ≈ 86 HRB
Температура плавлення 1425-1510 °C
Температура ковки 1090-1175 °C
Модуль пружності 200 ГПа
Межа текучості 205-310 МПа
Межа міцності 450-600 МПа
Відносне подовження 20-28%
Коефіцієнт теплового розширення 10,4 мкм/°C

Хімічний склад:  містить 16-18% хрому, що забезпечіє їй відмінну корозійну стійкість та міцність.

Механічні властивості: має високу міцність та стійкість до зносу, що робить її ідеальним матеріалом для численних застосувань.

Корозійна стійкість: завдяки своєму хімічному складу, нержавійка AISI 430 добре протистоїть корозії, що дозволяє використовувати її в агресивних середовищах та при високих температурах.

3. Застосування 

  • Автомобільна промисловість: листи AISI 430 використовується для виготовлення автомобільних компонентів, таких як глушники, паливні баки та інші деталі, завдяки своїй міцності та корозійній стійкості.
  • Будівництво: у будівництві сталь AISI 430 застосовується для виготовлення кріпильних елементів, огороджувальних конструкцій та інших деталей, що піддаються корозії.
  • Виробництво побутової техніки: побутова техніка, така як холодильники, пральні машини та посудомийні машини, часто виготовляється зі сталі AISI 430 через її стійкість до корозії та легкість обробки.
  • Харчова промисловість: у харчовій промисловості сталь AISI 430 використовується для виготовлення обладнання, контейнерів та столових приборів, оскільки вона має хорошу стійкість до корозії та легко миється.

4. Обробка

Закалювання:

Може бути закалена при температурі 820-900 градусів Цельсія, що збільшує її міцність та твердість. Згодом сталь швидко охолоджується у воді або повітрі.

Нормалізація:

Процес нормалізації сталі AISI 430 включає нагрів до температури 900-950 градусів Цельсія і подальше охолодження у повітрі. Це сприяє поліпшенню механічних властивостей та усуненню внутрішніх напруг.

Відпуск:

Відпуск проводиться при температурі 750-800 градусів Цельсія з подальшим охолодженням у печі. Цей процес пом'якшує сталь та покращує її корозійну стійкість.

Обробка на верстатах:

Легко обробляється на верстатах, що дозволяє виготовляти складні деталі з високою точністю та якістю.

5. Висновок

Переваги сталі AISI 430:  має ряд переваг, таких як висока корозійна стійкість, міцність та стійкість до зносу, що робить її ідеальним матеріалом для численних застосувань в різних галузях промисловості.

Варіанти використання: завдяки своїм властивостям та широкому спектру застосувань, сталь AISI 430 є універсальним матеріалом для виробництва різних виробів та конструкцій, що дозволяє оптимізувати процеси виробництва та знижувати витрати.